Dni poľskej kultúry

6. ročník Dni poľskej kultúry už prešiel do dejín. Prebiehal pod znamením Odvážnych žien, žureku a hudby a konal sa súčasne s festivalom Jarná krása. Už 5 mája sa poľské ženy z Talianska, Nemecka, Rakúska, Poľska stretli na spoločnom workshope. Navštívili Rajcké Teplice a mali možnosť si pozrieť historické centrum Žiliny. V sobotu, 6.5.2023 sa konali hlavné oslavy na Budatínskom hrade.

Kým vo východnom paláci ženy pokračovali v konferencii Odvážne ženy -poviem ti svoj príbeh, na scéne bolo možné si pozrieť vystúpenia našich stálic – ĽH Benickych z Brezovice, kapely Polana z Wegierskej Gorki a aj nováčikov na žilinskom pódiu – Trio Sempre Dolce. Celok dotvárala ochutnávka poľského žureku – špecifickej polievky, ktorá má čoraz viac svojich priaznivcov v Žiline, šmalcu z kvašakom a aj koláčikov. Tradične nás sklamalo počasie, kým minulý rok bola horúčava, tento rok nás príroda prekvapila dažďom – čo malo vplyv aj na návštevnosť. Avšak mnohí Žilinčania, Poliaci /tých sme stretli/ a ostatní návštevníci, ktorých počasie neodradilo, sa určite potešili z ochutnávok a najmä z dobrej hudby.

Taktiež konferencia Odvážne ženy, ktorej počet sa rozšíril o Slovenky a dokonca aj Ukrajinky, prebehla vo fantastickom prostredí a bola veľmi inšpirujúca. Autorka projektu Magdalena Ratajewska a členky Združenia Poliakov v Kalabrii nás ocenili za spoluprácu aj krásnou cenou.

Poďakovania všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii – hlavne Magdalénke a Sabinke z Považského múzea, Alenke, Rysiowi, Lude , Sošovi a Andrianke.

Cela aktivita bola podporená veľvyslanectvom PR v Bratislave a MZV PR, ktoré zastupovala pani Konzulka Katarzyna Solek. Prenos z konferencie si môžete pozrieť na Youtube, zároveň prenos sa čoskoro objaví aj v RTVS a Radio Regina.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovak

Z organizačných a technických dôvodov rušíme oslavy- Deň poľskej vlajky a poľskej diaspóra 18.5.2024 v Rajeckých Tepliciach. O náhradnom termíne Vás budeme informovať.