Workshop v oblasti keramiky.

Workshop v oblasti keramiky.

Združenie Made in Szczyrk spolu s občianskym združením POLONUS  v Žiline (Slovensko) realizovali spoločný cezhraničný mikroprojekt s názvom „UMELECKÉ VZDELÁVANIE v pohraničí v oblasti keramiky a výšivky“.

Počas letných prázdnin sa v Szczyrku konal niekoľkodňový kurz keramiky, na ktorom sa zúčastnilo takmer 20 ľudí z Poľska a Slovenska. Účastníci sa naučili rôzne techniky práce s hlinou, od techniky valčeka až po lepenie do foriem alebo stavanie z plátkov. Na ďalších stretnutiach sa naučili techniky zdobenia vrátane farbenia engobou, sgrafita, odtlačkov, lepenia a prenášania vzorov z kartičky na hlinu. Samotné biskvitové diela potom pokryli glazúrami a vložili ich do pece na vypaľovanie. V rámci tohto kurzu si účastníci prešli celým procesom výroby keramických nádob, od prípravy hliny na prácu, cez stavbu, modelovanie, zdobenie, retušovanie, glazovanie a vypaľovanie. Školenie im pomohlo zlepšiť ich profesionálne kompetencie, veľká časť účastníkov boli učitelia, terapeuti, ktorí využívajú umelecké formy aktivít pri práci s deťmi, mladými ľuďmi alebo staršími ľuďmi, a práca s hlinou je druh arteterapie a výborný nástroj na osobný rozvoj. Účastníkmi boli aj ľudia, ktorí hľadajú nové nápady pre svoj život a prácu, získavajú nové zručnosti prostredníctvom školenia a prispievajú k propagácii kultúrneho dedičstva nášho prihraničného regiónu.

Počas školenia boli vytvorené sady každodenného náčinia, ktoré boli zdobené ľudovými vzormi a plne použiteľné. Po absolvovaní tohto kurzu môžu účastníci samostatne pracovať s hlinou a využívať tieto poznatky vo svojej práci, čím si zvyšujú svoje odborné kompetencie a propagujú a využívajú kultúrne dedičstvo.

Galéria

Szczyrk  21.08.2022

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovak

Z organizačných a technických dôvodov rušíme oslavy- Deň poľskej vlajky a poľskej diaspóra 18.5.2024 v Rajeckých Tepliciach. O náhradnom termíne Vás budeme informovať.