POĽSKÝ BIGOS


Składniki:

40 dkg kapusty kiszonej

40 dkg kapusty cukrowej

20 dkg wieprzowiny bez kości

20 dkg cielęciny

15 dkg kiełbasy

10 dkg boczku wędzonego

3 dkg tłuszczu

5 dkg słoniny

5 dkg cebuli

½ dkg grzybów suszonych

5 dkg koncentratu pomidorowego

2 dkg mąki

sól

pieprz

cukier

Sposób przyrządzenia:

 

Kapustę kiszoną pokrajać na drobno, zalać małą ilością wrzącej wody i gotować 1 godzinę do miękkości. Kapustę świeżą obrać z zepsutych liści, opłukać, poszatkować, zalać małą ilością wrzącej wody, ugotować razem z rozdrobnionymi grzybami. Mięso wieprzowe i cielęcinę opłukać, odcisnąć z wody, osolić, zrumienić na rozgrzanym tłuszczu ze wszystkich stron. Włożyć razem z boczkiem do kapusty kiszonej, dusić do miękkości. Słoninę pokrajać w kostkę, stopić. Skwarki dodać do bigosu. Na tłuszczu sporządzić zasmażkę z cebulą (bigos można przyrządzać też bez zasmażki). Mięso wieprzowe i boczek wyjąć z kapusty. Kapustę świeżą połączyć z kiszoną i zagęścić zasmażką. Kiełbasę obrać ze skórki, pokrajać na plasterki. Wieprzowinę i boczek pokrajać w kostkę i razem z kiełbasą włożyć do kapusty, dodać pomidory, przyprawić do smaku solą, pieprzem i jeśli potrzeba, cukrem, zagotować.

Im więcej gatunków mięsa zawiera bigos, tym jest lepszy. Można dawać różne pieczenie, jak cielęcą, wieprzową, z dziczyzny, drób pieczony, różnego rodzaju wędliny itd. Dodatek wina czerwonego ogromnie podnosi smak bigosu. Bigos można przyrządzać z samej kapusty kiszonej.

 

Suroviny:

40 dkg kyslej kapusty

40 dkg sladkej kapusty

20 dkg bravčoviny bez kosti

20 dkg teľaciny

15 dkg klobásy

10 dkg údeného bôčika

3 dkg masti

5 dkg slaniny

5 dkg cibule

½ dkg sušených hríbov

5 dkg paradajkového pretlaku

2 dkg múky

soľ

čierne korenie

cukor

 

Spôsob prípravy:

Kyslú kapustu pokrájať nadrobno, zaliať malým množstvom vriacej vody a variť cca 1 hodinu až zmäkne. Zo sladkej kapusty odstrániť zhnité listy, kapustu opláchnuť vodou, pokrájať, zaliať malým množstvom vriacej vody a variť spolu z rozdrobenými hríbmi. Bravčové mäso a teľacinu opláchnuť vodou, vytlačiť z nich vodu, osoliť, mierne opražiť zo všetkých strán na masti. Spolu s bôčikom pridať do kyslej kapusty, dusiť do mäkka. Slaninu pokrájať na kocky a opražiť. Oškvarky pridať do bigosu. Vyhotoviť zásmažku s cibuľou na masti (bigos je možné pripraviť aj bez zásmažky). Vytiahnuť bravčové mäso a teľacinu z kapusty. Sladkú kapustu spojiť a vymiešať s kyslou kapustou a zahustiť zásmažkou. Odstrániť kožku z klobásy a tuto pokrájať na krúžky. Bravčovinu a bôčik pokrájať na kocku a spolu s klobásou pridať do kapusty, pridať paradajkový pretlak alebo paradajky, dochutiť soľou, čiernym korením a pokiaľ treba aj cukrom, prevariť.

Čim viac druhov mäsa pridáme do bigosu tým tento bude chutnejší. Je možné pridať rôzne druhy pečeného mäsa, napr. teľacinu, bravčovinu, zverinu, hydinu, rôzne druhy údenín atp. Chuť bigosu podvihne pridanie červeného vína. Bigos je možné vyhotoviť tiež len z kyslej kapusty.

 

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovak

Z organizačných a technických dôvodov rušíme oslavy- Deň poľskej vlajky a poľskej diaspóra 18.5.2024 v Rajeckých Tepliciach. O náhradnom termíne Vás budeme informovať.