Spravodliví medzi národmi. Múzeum rodiny Ulmovcov v Markowej

Spravodliví medzi národmi. Múzeum rodiny Ulmovcov v Markowej
„Pri záchrane života iných obetovali svoj vlastný.“ Tragický príbeh Wiktorie a Józefa Ulmovcov a ich šiestich detí sa stal inšpiráciou k tomu, aby sa stali súčasťou názvu Múzea Poliakov zachraňujúcich Židov na Podkarpatí. Múzeum bude otvorené od 17. marca 2016.

Múzeum v Markowej je vôbec prvým výstavným miestom v Poľsku, ktoré celú svoju expozíciu venuje Poliakom zachraňujúcich Židov. Doteraz v Poľsku neexistovalo také miesto, ktoré by v širšom kontexte a systematickým spôsobom prezentovalo biografie hrdinov konajúcich a rozhodujúcich sa v ohrození vlastného života pomáhať židovským spoluobčanom odsúdeným na vyhladenie.

Múzeum inšpirované osudmi Ulmovcov prináša príbehy poľských hrdinov z čias nemeckej okupácie v rokoch 1939 – 1945. Počas II. svetovej vojny rozhodla Nemecká ríša o „konečnom riešení židovskej otázky.“ Poliaci boli za akúkoľvek pomoc Židom odsúdení na trest smrti. Kolektívna zodpovednosť celých rodín podliehala drakonickému právu len v Poľsku, ktoré okupovali Nemci. Napriek hrozbe popravy sa mnoho Poliakov rozhodlo pomáhať židovským susedom, známym, ale aj úplne cudzím ľuďom. Medzi nimi bola aj rodina Ulmovcov z Markowej.

Pred II. svetovou vojnou v najväčšej poľskej obci Markowa bývalo takmer 4 500 osôb vrátane 30 židovských rodín. Rodina Ulmovcov poskytla útočisko dvom židovským rodinám: Szallovcom a Goldmanovcom. V noci 24. marca 1944 nemecké žandárstvo spolu so sanačnými policajtmi prekročili prah domu Ulmovcov. Pred očami svedkov brutálne rozstrieľali Józefa Ulmu a jeho ženu Wiktoriu, ktorá bola v deviatom mesiaci tehotenstva, ich šesť detí a osem ukrývajúcich sa Židov. Heroický postoj Ulmovcov sa stal symbolom obety všetkých Poliakov, ktorí počas vojny zachraňovali Židov.

V Markowej sa môže návštevník oboznámiť okrem iného s príbehom Józefa Ulmu – znamenitého občana, spoločenského aktivistu, ktorý ako prvý zavádzal inovatívne metódy sadovníctva a záhradkárstva. Pracoval v Krúžku katolíckej mládeže a podporoval Ľudovú stranu zväzu dedinskej mládeže Wici, v ktorej bol knihovníkom. Jeho najväčšou vášňou bola však fotografia. Vlastnoručne skonštruoval fotoaparát, pomocou ktorého urobil tisíce fotiek rodiny a známych.

Príbeh rodiny Ulmovcov nie je ojedinelý. Okrem celosvetovo známych mien – ako napríklad Irena Sendlerowa či Jan Karski, existovali tisícky neznámych poľských hrdinov zachraňujúcich Židov, na ktorých sa už, žiaľ, zabudlo.

Izraelský Pamätník mučeníkov a hrdinov holokaustu Yad Vashem v roku 1995 udelil rodine Ulmovcov post mortem medailu Spravodlivý medzi národmi. V roku 2004 bol ako vyjadrenie úcty odhalený pamätník pripomínajúci mučenícku smrť rodiny.

Slávnostné otvorenie Múzea v Markowej sa uskutoční 17. marca 2016. Udalosti otvorenia Múzea Poliakov zachraňujúcich Židov, ktoré pripomína hrdinský postoj rodiny Ulmovcov, sa zúčastní prezident Poľskej republiky Andrzej Duda a mnoho zahraničných hostí.

zdroj: http://www.bratyslawa.msz.gov.pl/sk/aktuality/spravodlivi_medzi_narodmi__muzeum_rodiny_ulmovcov_v_markowej

logo polonus

sk_SKSlovak

Z organizačných a technických dôvodov rušíme oslavy- Deň poľskej vlajky a poľskej diaspóra 18.5.2024 v Rajeckých Tepliciach. O náhradnom termíne Vás budeme informovať.