POĽOVNÍCKY BIGOS

 

Składniki:

 500 gkapusty kiszonej

500 gkapusty świeżej

500 gkiełbasy zwyczajnej

ok.300 gupieczonej wieprzowiny bez kości ewentualnie kawałek pieczonego drobiu

150 gchudego boczku wędzonego

60 –70 gsuszonych grzybów

łyżka powideł śliwkowych lub suszone śliwki

½ szklanki wytrawnego czerwonego wina

listek laurowy

sól

kilka ziarn ziela angielskiego

1 cebula
  Sposób przyrządzenia:

Oba rodzaje kapusty gotować początkowo oddzielnie, przy czym kapustę świeżą poszatkować, lekko posolić i mocno wgnieść na misce, nie odlewając soku. Po 15 minutach włożyć do garnka, zalać gorącym wywarem z ugotowanych poprzedniego dnia grzybów i gotować. Do kiszonej kapusty włożyć pokrajane w paseczki grzyby, surowy boczek, podlać trochę wodą i gotować pod przykryciem. Gdy obie kapusty są na wpół miękkie, połączyć je, dodać pokrajaną w półkrążki obraną ze skórki kiełbasę i pokrajane w kostkę mięso, włożyć przyprawy, cebulę i powidła lub śliwki. Dusić ok. 45 minut, wlewając pod koniec wino.

Bigosu nie należy podprawiać mąką. Jest smaczniejszy, gotowany codziennie po trochu, przez dłuższy okres czasu; można go wówczas przechowywać przez kilka dni (ok. tygodnia) w lodówce. Podaje się w wazie lub kamionce z przykryciem; do bigosu podaje się chleb, a z napojów czerwone wino lub piwo.

 

Suroviny:

500 gkyslej kapusty

500 gsladkej kapusty

500 gklobásy

cca300 gpečenej bravčoviny bez kosti alebo kúsok pečenej hydiny

150 gchudého údeného bôčika

60 – 70 dkg sušených hríbov

lyžica slivkového lekváru alebo sušené slivky

½ pohára červeného stolového vína

bobkový list

soľ

zopár zŕn nového korenia

1 cibuľa

Spôsob prípravy:

Obidva druhy kapusty variť najskôr samostatne, pričom sladkú kapustu pokrájať, trochu osoliť a silno zlisovať v miske až pustí šťavu, ktorá sa ponechá. Po 15 minútach vložiť do hrnca, zaliať horúcim vývarom z uverených v predchádzajúci deň hríbov a variť. Do kyslej kapusty pridať pokrájané na pásiky hríby, čerstvý bôčik, zaliať troškou vody a variť pod pokrývkou. Keď obidve kapusty budú už napoly mäkké, obidve spojiť, vymiešať, pridať pokrájané na mesiačiky kúsky obratej z kožky klobásy a pokrájané na kocky mäso, dochutiť, pridať cibuľu a lekvár alebo slivky. Dusiť cca 45 minút, nakoniec doliať víno.

Bigos netreba zahusťovať zásmažkou. Je chutnejší, keď ho varíme postupne po troške každý deň, dlhšiu dobu; vtedy je možné ho uskladňovať niekoľko dní v chladničke (cca 1 týždeň). Podáva sa v polievkovej alebo kameninovej nádobe s pokrývkou; ku bigosu sa podáva chlieb a z nápojov červené víno alebo pivo.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovak

Z organizačných a technických dôvodov rušíme oslavy- Deň poľskej vlajky a poľskej diaspóra 18.5.2024 v Rajeckých Tepliciach. O náhradnom termíne Vás budeme informovať.