Zavárané jablka na koláč

Wybieramy najlepiej kwaśną odmianę jabłek – antonówkę, renetę szarą albo złotą. Jabłka obieramy, przecinamy i wykrajamy gniazda nasion. Następnie przecieramy je na tarce o grubych oczkach. W tym momencie mile widziane są roboty kuchenne, które zrobią to za nas.

Do litrowych słoików wkładamy przetarte jabłka. Nakładamy do połowy, lekko ubijamy, zasypujemy łyżką cukru. Nakładamy drugą połowę, lekko ubijamy zasypujemy łyżką cukru. Jeżeli używamy mniejszych słoików (0,5l) wystarczy, że raz zasypiemy jabłka cukrem. Wycieramy brzegi słoika suchą szmatką, zakręcamy i pasteryzujemy.

Pasteryzacja

Do dużego garnka wkładamy na spód ściereczkę, następnie wkładamy słoiki, zalewamy wodą do 3/4 wysokości słoików. Przykrywamy przykrywką i gotujemy na średnim ogniu ok 30 minut. Następnie wyciągamy i wycieramy słoiki. Przechowujemy w chłodnych i ciemnych pomieszczaniach.

Vyberte si najlepšie kyslé jablka. Jablka očistiť  a nastrúhať na na strúhadle s hrubým sieťovinou.

Nakladáme do litrových iných pohárov, v polovičke pridáme lyžicu cukru , ďalej nakladáme .Na koniec zase dáme lyžicu cukru .

Zavrieme pohár  a vo veľkom hrnci  pasterizujeme / naliať vodu do 3/4 /. Prikryjeme  pokrievkou a varíme na miernom ohni asi 30 minút. Potom vytiahnite a utrite poháre. Skladujte na chladnom, tmavom mieste.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovak

Z organizačných a technických dôvodov rušíme oslavy- Deň poľskej vlajky a poľskej diaspóra 18.5.2024 v Rajeckých Tepliciach. O náhradnom termíne Vás budeme informovať.